Śladami św. archimandryty Grzegorza Peradze
11.11.2017

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Parafia Prawosławna p. w. św. proroka Eliasza w Białymstoku zorganizowała pielgrzymkę do świętych miejsc Gruzji w dniach 26 września – 3 października 2017 r. Zebrała się grupa 17 pielgrzymów. 26 września rano po krótkiej modlitwie pod opieką o. Anatola Fiedoruka wyruszyliśmy w drogę. Po przylocie do Kutaisi późnym wieczorem przejechaliśmy autobusem do miasta Gori, gdzie zamieszkaliśmy w niedużym hotelu. Powitał nas zaprzyjaźniony duchowny o. Łukasz proboszcz parafii Św. Trójcy w Gori, który otaczał nas troskliwą opieką przez cały okres pobyt, pokazywał szczególne świątynie, klasztory i zabytki Gruzji.

Następnego dnia tj. 27 września święto „Podwyższenia Krzyża Pańskiego” udaliśmy się na liturgię do cerkwi św. Trójcy w Gori. Na zakończenie nabożeństwa o. Anatol w dar dla gruzińskiej parafii przekazał ikonę św. męczennika młodzieńca Gabriela.

Gruzję zamieszkują w większości prawosławni. Apostoł Andrzej jako pierwszy prowadził tu działalność misyjną, chrystianizację ziem Iwerii przeprowadziła św. Nina oraz 13 Ojców Asyryjskichj. Do dziś zachowało się wiele bezcennych obiektów sakralnych pochodzących z IV, V, VI wieku. Jest ich tak dużo, iż było oczywistym, że nie zobaczymy wszystkich. Wybraliśmy się do kilku z nich, a najważniejsze z nich to:
• sobór metropolitalny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gori,
• cerkiew św. Jerzego, gdzie znajduje się głowa św. Jerzego,
• monaster Alawerdi p.w. św. Grzegorza, gdzie przełożyliśmy się do moszczy św. Katiefary przywiezionych z Syrii,
• monaster Ikalto, gdzie przyłożyliśmy się go grobu św. Zenona,
• monaster Bodbe p.w. św. Jerzego z IX w., w którym znajduje się grób św. Niny,
• monaster Dawid Garedża, położony wysoko w górach, na granicy z Azerbejdżanem, gdzie przyłożyliśmy się do grobu św. Dawida,
• monaster Urbnisi, gdzie pokłoniliśmy się ikonie z relikwiami św. Stefana,
• monaster Kincwisi p.w. św. Mikołaja z cudotwórczą ikoną św. Mikołaja,
• monaster Dżwari z VI w. (zwany monasterem krzyża) położony niedaleko miasta Mccheta (starej stolicy Gruzji), założony w miejscu, gdzie św. Nina postawiła krzyż,
• katedra Sweti Cchoweli w Mcchecie, gdzie zostało złożona mantija św. proroka Eliasza oraz chiton Jezusa Chrystusa,
• katedra Sioni w Tbilisi, w której przechowywane są: krzyż św. Niny i głowa św. apostoła Tomasza,
• sobór św. Trójcy w Tbilisi wybudowany w dzielnicy ormiańskiej jako wotum za odzyskanie niepodległości przez Gruzję. Znajduje się w nim 11 ołtarzy, sama nawa główna może pomieścić 15 tysięcy ludzi, a wysokość jego wynosi 105,5 m.,
• monaster Gelati ufundowany w 1106 r. przez króla Dawida IV Budowniczego, monaster przez wiele lat był jednym z głównych ośrodków kulturalnych i intelektualnych Gruzji. Znajdowała się w nim akademia skupiająca gruzińskich naukowców, teologów i filozofów,
• katedra Bagrati z relikwiami wielu świętych – była symbolem potęgi Gruzji.

Zobaczyliśmy także cerkiew wydrążoną w skale p.w. św. Szio – to cerkiew wyświęcona w 2011 r., obeszliśmy wokół cerkwi wydrążonym w skale korytarzem.

Zwiedziliśmy gimnazjum w Gori do którego uczęszczał św. archimandryta Grzegorz Peradze.

Byliśmy również w skalnym mieście Uplisciche z przełomu II i I tysiąclecia p.n.e.

Przez mera miasta Gori zostaliśmy zaproszeni na „Festiwal Winobrania”. Należy podkreślić, iż dzięki jego uprzejmości przez cały pobyt na terenie Gruzji mieliśmy do dyspozycji autobus z kierowcą. Uczestniczyliśmy również czynnie w pozyskiwaniu soku z przepysznych winogron i jego degustacji.

Osiem dni pielgrzymki minęło bardzo szybko. Piękne krajobrazy, niezwykli ludzie, monastery, świątynie, zabytki, pyszna kuchnia pozostaną nam w pamięci na zawsze.

Błogosławiona ziemia Gruzińska wywarła na nas szczególne wrażenie. Te świętości, którym mogliśmy się pokłonić umocniły nas duchowo i natchnęły ku dalszym duchowym zmaganiom.

Pielgrzymi dziękują proboszczowi ks. mitratowi Anatolowi Fiedorukowi za zorganizowanie pielgrzymki, za dobre słowo, modlitwę, sprawowanie eucharystii i za tę duchową opiekę.


Uczestnicy Pielgrzymki
Autor zdjęć Tomasz Borowik

  
 Poniedziałek
 25.05 / 12.05.2020
 św. Epifaniusza
 św. Hermana
 męcz. Hermogena
photo