Śladami św. archimandryty Grzegorza Peradze
11.11.2017

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Parafia Prawosławna p. w. św. proroka Eliasza w Białymstoku zorganizowała pielgrzymkę do świętych miejsc Gruzji w dniach 26 września – 3 października 2017 r. Zebrała się grupa 17 pielgrzymów. 26 września rano po krótkiej modlitwie pod opieką o. Anatola Fiedoruka wyruszyliśmy w drogę. Po przylocie do Kutaisi późnym wieczorem przejechaliśmy autobusem do miasta Gori, gdzie zamieszkaliśmy w niedużym hotelu. Powitał nas zaprzyjaźniony duchowny o. Łukasz proboszcz parafii Św. Trójcy w Gori, który otaczał nas troskliwą opieką przez cały okres pobyt, pokazywał szczególne świątynie, klasztory i zabytki Gruzji.

Następnego dnia tj. 27 września święto „Podwyższenia Krzyża Pańskiego” udaliśmy się na liturgię do cerkwi św. Trójcy w Gori. Na zakończenie nabożeństwa o. Anatol w dar dla gruzińskiej parafii przekazał ikonę św. męczennika młodzieńca Gabriela.

Gruzję zamieszkują w większości prawosławni. Apostoł Andrzej jako pierwszy prowadził tu działalność misyjną, chrystianizację ziem Iwerii przeprowadziła św. Nina oraz 13 Ojców Asyryjskichj. Do dziś zachowało się wiele bezcennych obiektów sakralnych pochodzących z IV, V, VI wieku. Jest ich tak dużo, iż było oczywistym, że nie zobaczymy wszystkich. Wybraliśmy się do kilku z nich, a najważniejsze z nich to:
• sobór metropolitalny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gori,
• cerkiew św. Jerzego, gdzie znajduje się głowa św. Jerzego,
• monaster Alawerdi p.w. św. Grzegorza, gdzie przełożyliśmy się do moszczy św. Katiefary przywiezionych z Syrii,
• monaster Ikalto, gdzie przyłożyliśmy się go grobu św. Zenona,
• monaster Bodbe p.w. św. Jerzego z IX w., w którym znajduje się grób św. Niny,
• monaster Dawid Garedża, położony wysoko w górach, na granicy z Azerbejdżanem, gdzie przyłożyliśmy się do grobu św. Dawida,
• monaster Urbnisi, gdzie pokłoniliśmy się ikonie z relikwiami św. Stefana,
• monaster Kincwisi p.w. św. Mikołaja z cudotwórczą ikoną św. Mikołaja,
• monaster Dżwari z VI w. (zwany monasterem krzyża) położony niedaleko miasta Mccheta (starej stolicy Gruzji), założony w miejscu, gdzie św. Nina postawiła krzyż,
• katedra Sweti Cchoweli w Mcchecie, gdzie zostało złożona mantija św. proroka Eliasza oraz chiton Jezusa Chrystusa,
• katedra Sioni w Tbilisi, w której przechowywane są: krzyż św. Niny i głowa św. apostoła Tomasza,
• sobór św. Trójcy w Tbilisi wybudowany w dzielnicy ormiańskiej jako wotum za odzyskanie niepodległości przez Gruzję. Znajduje się w nim 11 ołtarzy, sama nawa główna może pomieścić 15 tysięcy ludzi, a wysokość jego wynosi 105,5 m.,
• monaster Gelati ufundowany w 1106 r. przez króla Dawida IV Budowniczego, monaster przez wiele lat był jednym z głównych ośrodków kulturalnych i intelektualnych Gruzji. Znajdowała się w nim akademia skupiająca gruzińskich naukowców, teologów i filozofów,
• katedra Bagrati z relikwiami wielu świętych – była symbolem potęgi Gruzji.

Zobaczyliśmy także cerkiew wydrążoną w skale p.w. św. Szio – to cerkiew wyświęcona w 2011 r., obeszliśmy wokół cerkwi wydrążonym w skale korytarzem.

Zwiedziliśmy gimnazjum w Gori do którego uczęszczał św. archimandryta Grzegorz Peradze.

Byliśmy również w skalnym mieście Uplisciche z przełomu II i I tysiąclecia p.n.e.

Przez mera miasta Gori zostaliśmy zaproszeni na „Festiwal Winobrania”. Należy podkreślić, iż dzięki jego uprzejmości przez cały pobyt na terenie Gruzji mieliśmy do dyspozycji autobus z kierowcą. Uczestniczyliśmy również czynnie w pozyskiwaniu soku z przepysznych winogron i jego degustacji.

Osiem dni pielgrzymki minęło bardzo szybko. Piękne krajobrazy, niezwykli ludzie, monastery, świątynie, zabytki, pyszna kuchnia pozostaną nam w pamięci na zawsze.

Błogosławiona ziemia Gruzińska wywarła na nas szczególne wrażenie. Te świętości, którym mogliśmy się pokłonić umocniły nas duchowo i natchnęły ku dalszym duchowym zmaganiom.

Pielgrzymi dziękują proboszczowi ks. mitratowi Anatolowi Fiedorukowi za zorganizowanie pielgrzymki, za dobre słowo, modlitwę, sprawowanie eucharystii i za tę duchową opiekę.


Uczestnicy Pielgrzymki
Autor zdjęć Tomasz Borowik

  
 Wtorek
 23.10 / 10.10.2018
 prep. Ambrożego z Optiny
 prep. Anatola
 prep. Anatola
 błog. Andrzeja
 prep. Antoniego
 prep. Hilariona
 prep. Izaakiusza
 prep. Izaakiusza
 prep. Józefa
 prep. Lwa
 prep. Makarego
 prep. Mojżesza
 prep. Nektariusza
 prep. Nikona
 prep. Warsonofiusza
photo
Prawdziwym chrześcijaninem jest ten, kto nosi Chrystusa w swoim sercu.
abba Leoncjusz